جستجو

پیشگیری از جیب بری ، سرقت و کیف قاپی image


1. در هنگام نشستن در وسایل حمل و نقل عمومی که به واسطه محدودیت فضا افرادی در مجاورت شما قرار می گیرند مراقب حرکات دستهای آنان باشید.

2. در صورت استفاده از خودروی شخصی، کیف و اموال ارزشمند خود را در معرض دید قرار ندهید و حتی الامکان دربهای خودرو را قفل نمایید زیرا در ترافیک ، موتورسواران با باز نمودن درب عقب خودرو مبادرت به سرقت  اموال شما از صندلی عقب می نمایند.

3. در هنگام استفاده از خودرو شخصی افرادی شما را طعمه قرار می­دهند به بهانه پنچر شدن خودرو  شما یا برخورد عمدی با خودرو شما و با متوقف شدن پس از آن با سرگرم نمودن شما توسط یکی از سارقین، همدست آنها وارد خودرو شما شده و اموال شما را به سرقت می برند ، لذا مراقب باشید.

4. حتی­الامکان از فیزیک گوشی استفاده ننموده و ترجیحاً جهت جواب به تماسها  از هندزفری یا بلوتوث استفاده کنید.

5.  رانندگان خودرو که مبادرت به جابجایی مسافر می­نمایند، حتی الامکان از پذیرش مواد غذایی و امثالهم از مسافران خودداری نمایند زیرا احتمال مسموم نمودن و بردن اتومبیل آنها وجود دارد.

6. کیف قاپ ها در اماکن عمومی به صورت تیمی عمل می­کنند. در اتوبوسها افرادی که همدست سارقان می باشند معمولاً قیافه ای ظاهرالصلاح دارند که سارقان پس از سرقت، اموال را به آنها می­­سپارند ، لذا در اماکن عمومی به شدت مراقب اموال خود باشید زیرا ازدحام جمعیت ، زمینه مناسبی برای سارقین جهت سرقت فراهم می نماید.

7. در اماکن شلوغ و پر ازدحام مثل ایستگاههای اتوبوس ، ایستگاه­های مترو،  استادیوم­ها، سینماها، بازارها ، تفریحگاه ها و حتی اماکن متبرکه ، مراقب وجوه نقد ، تلفن همراه و سایر اموال با ارزش داخل جیب یا کیف خود باشید.

8. از نشان دادن موجودی داخل کیف یا جیب خود، به خصوص پول نقد در انظار عمومی خودداری نمائید.

9. پول ، اسناد و اموال با ارزش خود را در جیبب های مخفی لباس و جیب های زیپ­دار قرار دهید و از قرار دادن آنها در جیب های بیرونی لباس خودداری کنید.

10. وجوه نقد ، اسناد و اموال با ارزش خود را در قسمتهای پنهان کیف شخصی قرار دهید.

11. برای حمل پول ، از کیف های کمری یا کیف های زیپ دار استفاده نمائید و در صورت به همراه داشتن کارت عابر بانک، از نوشتن رمز یا قرار دادن رمز در کنار کارت عابر بانک ، جداً خودداری نمائید.

12. از نگهداری رمز کارت بانکی در محلی نزدیک به کارت بانکی از جمله : کیف ، جیب و حتی در گوشی تلفن همراه خود با اسم مشخص خودداری نمائید.

13. کیف پول و سایر اقلام قیمتی را در جیب پشت شلوار خود قرار ندهید و از قرار دادن تمام پول خود در یک جیب خودداری نمائید.

14. مراقب باشید بیشتر جیب برها از شیوه ایجاد حواس پرتی ، تنه زدن یا پاشیدن چیزی بر روی لباس و پاک کردن آن و نزاع ها و درگیری های ساختگی استفاده می کنند. در صورت مواجه شدن با اینگونه موارد ضمن حفظ خونسردی خود ، متخلفان را در انجام نیات پلیدشان ناکام سازید.

15. هنگام سوار شدن به اتوبوس و مینی بوس بلیط یا پول خود را از قبل آماده کنید تا مجبور به خارج کردن محتویات جیب خود در میان ازدحام جمعیت نباشید و حتی الامکان بلیط  یا وجه خرید بلیط را  از سایر اموال با ارزش خود جدا نمایید.

16. از حمل كيف حاوی اشیاء قیمتی خود در مواقع غيرضروري خودداری نمایید.

17. حتی المکان از دریافت و حمل پول نقد خودداری و به جای آن از چک بین بانکی و امثال آن استفاده نمایید و هنگام دريافت پول از شعب بانك و عابر بانک ها، حركات اطرافيان خود ، به ويژه راكبين موتورسيكلت ها را در داخل و خارج بانك ، دقيقاً زير نظر داشته باشید تا طعمه سارقین نشوید.

18. در اطراف بانکها مراقب مامورنماها و افرادی که با لباس شخصی خود را ماٌمور معرفی می­­نمایند، باشید.  معمولاً كيف قاپ ها در اطراف بانك ها، دفترخانه­ها ، بنگاهها، مراكز خريد و نقاط خلوت كمين مي كنند. بنابراين هنگام دريافت و حمل پول در چنين اماكني مراقبت بيشتري از كيف خود به عمل آوريد.

19. حتي الامكان در غیر موارد ضروری جهت تردد از وسائط نقليه عمومي استفاده نمائيد.

20. مراقب افراد ناشناسي كه خود را به شما نزديك مي­کنند باشيد زیرا افراد مشکوک به بهانه واهی قصد سرقت اموال شما را دارند.

21. هرگز وجوه نقد و اشياء گران­قيمت خود را با كيسه­هاي نايلوني روشن يا ساك­هاي غيراستاندارد حمل نكنيد.

22. به هيچ وجه محتويات داخل كيف خود را در معرض ديد افراد ناشناس قرار ندهيد.

23. حتی الامکان كيف خود را با دستي كه مجاور ديوار (پیاده­رو) يا جوي آب است حمل نموده و از حركت در سطح خيابان جداً خودداری نمائید.

24. چنانچه مجبور به حمل پول نقد با كيف هستيد، حتماً از كيفي استفاده نمائيد كه داراي دسته محكمي باشد.

25. چنانچه مجبور به حمل پول نقد با كيف هستيد، حتي الامكان سعي نمائيد از اقوام يا دوستان خود به عنوان مراقب و همراه كمك بگيريد.

26. به هنگام سوار شدن به اتوبوس­هاي شهري و در اماكن شلوغ به جاي گرفتن بند كيف، دهانه آنرا در دست گرفته وحتي­الامكان كيف را در مقابل سينه خود قرار دهيد.

27. بهتر است بدانيد كه كيف قاپ ها معمولاً با موتورسيكلت هاي تندرو و يك نفر ترك نشين با كلاه اقدام به كيف قاپي مي نمایند.

28. هنگام استفاده از تلفن عمومي كيف دستي خود را حتي براي لحظه­اي زمين نگذاريد.

29. به هنگام حمل كيف پول خود سعي نمائيد افكار پراكنده را به ذهن خود راه نداده و بدون اينكه توجه ديگران را به خود جلب نمائيد تمام حواس و تمركز خود را بر روي كيف خود قرار دهيد.

30. از آويزان نمودن كيف خود به پشت صندلي در رستورانها و ... خودداري نمائيد.

31. بانوان بيشترين افرادي هستند كه طعمه سرقت كيف قاپي قرار می­گیرند لذا حتی الامکان از تردد در محله های خلوت خودداری نمایند.

32. از جابه­جايي طلا و جواهرات قيمتي و غير ضروري به همراه خود جداً خودداري نمائید.

33. در هنگام استفاده از تلفن همراه، كيفتان را با دستي دیگر كه آزاد است محکم مقابل سینه گرفته و حمل نمایید.

34. در هنگام استراحت روي نيمكت هاي پارك مراقب كيفتان باشيد زيرا در اين هنگام ممكن است از پشت سر كيفتان توسط سارق كشيده و قاپيده شود .

35. به طور معمول دو موتور سوار با يكديگر به سرقت از سوژه مي­پردازند. موتور سوار اول كيف را مي­قاپد و موتور سوار دوم براي جلوگيري از تعقيب سارق اول ، مانع پيگيري مال­باخته مي­شود و به ظاهر نشان مي­دهد خودش سارق را تحت تعقيب قرار مي­دهد. با هوشياري مشخصات را به پليس اطلاع دهيد .

36. از قرار دادن كيف دستي يا سامسونت روي كاپوت اتومبیل ، سقف اتومبيل ، داشبورد و يا صندلي هاي جلو و عقب به صورت آشكار جداً خودداري نمایید.

37. اگر كيفتان قاپيده شد ، به منظور حفظ سلامتی خود، آن را رها كنيد تا مورد حمله سارق قرار نگيريد و يا دنبال كيف كشيده نشويد .

38. بند كيفتان را دور گردن يا مچ دست نپیچانید، زيرا ممكن است هنگام کیف قاپي به شما صدمه و آسيب بدنی وارد شود .

39.  از رها كردن كيف پول در سبد خريد فروشگاه يا روي پيشخوان فروشگاه جداً خودداری نمایید.

40. از حمل پول در پلاستيك دسته دار خودداري نماييد .

41. ممكن است سارقين پس از خروج شما از بانك با تعارف آب­ميوه و غذاي مسموم شما را بيهوش و پول شما را به سرقت ببرند بنابراين از پذيرفتن هرگونه مواد خوراكي از عابرين و رانندگان عبوري جداً خودداري نماييد .

42. چنانچه فرد يا افرادي با لباس شخصي و يا نظامي پس از خروج از بانك و در خيابان خود را به عنوان مامور معرفي و قصد بازرسي از شما را نمود، حتما از آنها بخواهید كارت شناسايي و برگ ماموريت خود را به شما نشان دهند.

43. در هنگام عبور از كوچه هاي خلوت مراقب موتور سواران باشيد.

44. هنگام سوار يا پياده شدن و يا باز كردن درب خودرو، مواظب كيف خود باشيد.

45. حتي المقدور از پياده­روهای کوچه و خیابان حركت كنيد.

46. اگر هنگام خروج از بانك ، ديديد لاستیک خودرو شما پنچر شده است احتمالاً كيف قاپ ها در انتظار شما هستند و جانب احتیاط را دقیقاً رعایت کنید.

47. هنگام حمل کیف حتی‌المقدور از پیاده‌رو حرکت کنید و کیف را حائل میان خود و دیوار قرار دهید.

48. از شمارش پول خود در معابر عمومی جداً خودداری کنید.

49. در هر حال مراقب موتورسوارانی که اطراف شما هستند یا حرکت می کنند، باشید.

50. هنگام عبور از عرض خیابان یا خیابان‌های خلوت، مراقب افراد کیف‌قاپ باشید، زیرا بیشترین کیف‌قاپی ها در این مکانها اتفاق می‌افتد .

51. چنانچه از کارت‌های اعتباری استفاده می‌کنید رمز آن را به‌خاطر بسپارید. از یادداشت کردن و قرار دادن رمز در کیف خودداری نمایید چون سارقان با دستیابی به رمز، آسان‌تر موفق به برداشت وجوه نقد شما می‌شوند.

52. چنانچه مدارک، اسناد ملکی، شخصی و هویتی را در کیف دستی حمل و جابه‌جا می‌کنید بیشتر مراقب باشید چون در صورت سرقت، احتمال سوءاستفاده از اسناد و مدارک شما از سوی سارقان و افراد ناباب وجود دارد.

53. چنانچه وجه نقد زیادی از بانک‌ها و مراکز تجاری برداشت می‌کنید سعی کنید در جابه‌جایی از خودروهای عمومی و تاکسی استفاده کرده و از سوار شدن در خودروهای شخصی خودداری نمایید.

54. تا حد امکان به جای حمل وجوه نقد ، از کارت های الکترونیکی بانکی، چک های تضمینی رمزدار و چک مسافرتی استفاده نمایند.

55. هنگام دریافت پول از بانک ، حرکات اطرافیان خود در داخل و خارج بانک، مخصوصاً موتورسواران را دقیقاً زیر نظر داشته باشید.

56. برای حمل پول نقد حتماً از اتومبیل استفاده نموده و از حمل پول نقد به طور پیاده جداً خودداری نمایید.

57. به هیچ وجه محتویات داخل کیف خود را در معرض دید افراد ناشناس قرار ندهید.

 

 

print

تعداد بازدید کنندگان:1136

rating
  نظرات